ממ"ד / ממ"ק

loading 26.01.2021

ממ"ד/ ממ"ק

בתחילת שנות ה-90 לאחר מלחמת המפרץ, הוחלט ע"י הממשלה שכל בניין יהיה שטח מיגון, לאחר בדיקת הוחלט על חיוב בניית ממ"ד/ממ"ק בכל דירה או קומה (ממ"ד- מרחב מוגן דירתי, ממ"ק – מרחב מוגן קומתי). בתחילת שנות ה-90 רוב הדירות נבנו שיש בכל קומה ממ"ק, אחרי זה התחילו לבנות בכל דירה ממ"ד שנהפך בשל גודלו לחדר ארונות, לאחר ששונה התקן ושונו הדרישות כיום ברוב הפרויקטים נבנים ממ"ד שמשמשים בתור חדר שינה נוסף, וכמעט שלא נבנים מרחבים מוגנים קומתיים.

בזמן ביצוע בדק בית לדירה יש אלמנטים שחייבים לבדוק בממ"ד, יש לבדוק את דלת מרחב המוגן שהוא עומד בדרישות התקן. יש לבדוק את החלון האם הוא עומד בתקן (גם חלון ההדף וגם חלון האלומיניום האוטם).

כיום השתנה הדרישה לחלונות וחלון ההדף הוא למעשה גם חלון האטימה כך שהחלון הפנימי (חלון האלומיניום) למעשה מיותר, אך לא ניתן לוותר עליו בשל הצורך בו לחיי היומיום.

בעת ביצוע בדק בית יש לבדוק את סוג החלון האם הוא לפי דרישות של חלון הישן או חלון דור חדש. אם מדובר בחלון דור חדש על מבצע בדק הבית לדעת את הדרישות החדשות ולבצע את בדק בית לפי הדרישות החדשות.

הבדיקות בזמן ביצוע בדק בית בממ"ד יש לבדוק את פתחי האוויר (פתחי המזגן, פתח שחרור אוויר של מערכת הסינון) את מיקום מסנן האוויר, את מיקום השקעים והמרחקים בניהם.

בדיקת דלת הממ"ד יש לבדוק ע"י כלים שהתקן דורש על מנת לדעת שהדלת עומדת התקן ושלא נופתע בשעת הצורך כי הדלת לא ננעלת, הדלת אינה אטומה, וחשוב שבזמן ביצוע בדק בית נגלה את הליקויים האלה ושהקבלן יבצע את התיקונים עוד בתחילת קבלת הדירה.

כמובן בנוסף לכל הדרישות שהתקן קובע לכל אלמנטים בממ"ד, יש לבצע בדיקות לפי דרישות התקנים והתקנות במסגרת ביצוע בדק בית.

שתפו חברים ברשתות חברתיות:

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הוסף ביקורת

loading